21 июля, 2014 16:55

Дослідники ВІЛ/СНІДу шоковані загибеллю видатного дослідника у авіакатастрофі MH17

Сьогодні, коли тисячі дослідників зібралися у Мельбурні на 20 Міжнародній конференції з питань СНІДу, на зміну звичним радісним вітанням між колегами, що прибувають з усіх куточків світу, прийшли обійми співчуття і скорботи. Відомий голландський дослідник у області ВІЛ Юп Ланге, видатний розум, який спрямовував багатьох, і принаймні п’ять інших учених летіли на конференцію у літаку Малазійських авіаліній, збитому над Україною 17 липня.

18 липня ЗМІ повідомляють про щонайменше 100 дослідників ВІЛ, які летіли на цьому літаку від Амстердаму до Куала-Лумпур — це число зазначив у своїй заяві з приводу трагедії і президент США Барак Обама. Проте під час вечері, яку до нещодавніх подій планувалося провести як радісну вечірку для обраних делегатів, Шарон Левін, співголова зустрічі, повідомив, що згідно його даних принаймні шестеро із очікуваних на даному заході людей відомі як такі, що летіли саме цим рейсом: Ланге, його партнер Жаклін ван Тонгерен, троє інших вчених, які працювали у галузі ВІЛ/СНІД у Нідерландах та представник Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Гленн Томас. «Наразі ми не знаємо усіх деталей», — сказав Левін, дослідник із Бернетського інституту, Австралія. (На час виходу даного матеріалу, у статті «WashingtonPost» підтвердили сім імен).

Багато колег шанобливо згадують Ланге, голову Амстердамського інституту світового здоров’я і розвитку (AIGHD), за його лідерські якості та ясне бачення у галузі ВІЛ/СНІДу. У промові під час вечері, Девід Купер, голова Інституту з питань інфекцій та імунітету в суспільстві ім. Майкла Кірбі у Сіднеї, Австралія, розповів, що він познайомився із Ланге у 1987 році в Парижі на зустрічі, де демонстрували перспективні результати досліджень на людях препарату AZT, перших ліків проти ВІЛ на ринку на той час. Ланге, сказав він, вже тоді визнавав, що єдиний препарат проти ВІЛ скоріше за все зазнає невдачі, так само, як це було із ліками від туберкульозу, і що компаніям потрібно співпрацювати — а також, що серійне застосування так званої монотерапії стане нещастям.

«Він одноосібно переконав фармацевтичну промисловість у тому, що рухатися потрібно у бік поєднання хіміотерапії,— сказав Купер, який був одним із близьких друзів Ланге. — Саме Юп чітко показав їм, що той шлях, яким прямує розвиток препаратів, неправильний».

Щойно комбінована терапія довела свою цінність у середині 1990х, Ланге визначив своєю місією принести лікування до найбідніших прошарків населення світу. «На мою думку, першим за поширення ідеї про те, що лікування може стати доступним для людей із бідних країн та країн середнього статку відповідальний саме Юп»,— сказав Купер, який започаткував із ним австралійсько-голландсько-тайську програму «HIV-NAT» з надання антиретровірусних препаратів населенню Тайланду. «Він завжди ділився своїм баченням. Він завжди казав правду. Його ідеї не були стандартними, і ви завжди слухали його». Купер сказав, що Ланге, можливо, врятував «десятки тисяч життів», пропагуючи, що кожен, незалежно від своїх доходів, повинен мати доступ до антиретровірусних препаратів. «Це була заслуга Юпа», — сказав Купер.

Епідеміолог Кріс Бейєр, запрошений голова Міжнародного товариства СНІД та директор Центру публічного здоров’я і прав людини ім. Джона Гопкінса у Балтиморі каже, що у Ланге були тисячі шанувальників і дуже мало недоброзичливців, хоча він міг бути жорстоким та впертим. «Юп був одним із найбільш шанованих людей у цій галузі», — сказав Беєр.

Партнер Ланге, Жаклін ван Тонгерен, була директором із комунікацій у AIGHD. У заяві Академічного медичного центру в Амстердамі зазначено, що Ван Тонгерен знали у цій галузі дуже добре, оскільки вона свого часу працювала медсестрою для пацієнтів із ВІЛ/СНІДом, проте з часом перебирала на себе дедалі більше управлінських завдань в інституті.

Деякі інші вчені з голландської спільноти ВІЛ/СНІДу також були на борту того літака. Голландська група «STOP AIDS NOW!» підтвердила на своїй сторінці в мережі Facebook, що двоє з її членів загинули: лобіст Пім де Койхер та директор програми Мартін де Шаттер. Серед загиблих значиться і Люсі ван Менс, яка, згідно її профайлу у мережі LinkedIn, була директором підтримки у «Female Health Company», що виробляє презервативи для жінок, покликані попередити поширення ВІЛ.

Авіакатастрофа перервала життя Гленна Томаса, представника ВООЗ. Колишній репортер ВВС, Томас вже багато років проводив переговори для департаменту ВООЗ з питань туберкульозу. «Його сестра каже, що він помер, виконуючи те, що любив», — зазначається у опублікованій заяві.

Автор: Джон Коен, Мартін Енсерінк.

Адреса джерела: http://news.sciencemag.org/people-events/2014/07/hivaids-field-shocked-death-leading-researcher-mh17-crash.

Український науковий клуб

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter