23 октября, 2013 16:11

Вакцина ВІЛ збільшує ризик інфекції

Зображення: Дослідники не можуть точно сказати, чому вакцина, яка має попереджувати інфікування ВІЛ збільшила рівень заражених цим вірусом. З’являється дедалі більше доказів того, що експериментальна вакцина, яка має захистити людей від ВІЛ, насправді підвищує ризик інфекції. Такі результати оголосили 10 жовтня 2013 року під час конференції «Вакцинація проти СНІДу 2013», що відбулася у Барселоні, Іспанія.

Це вже не перша доповідь про проблеми із вакциною, виробленою гігантом фармацевтики «Merck», який знаходиться у Вайтхаус-Стейшн, штат Нью-Джерсі. У 2007 році дослідники змушені були передчасно відмінити два клінічні дослідження після того, як вакцина з вектором з поширеного вірусу грипу «аденовірус 5» (Ad5), перетвореним так, щоб містити гени ВІЛ, довела свою неефективність у попередженні ВІЛ. У більшому з двох випробувань (STEP), вакцина навіть збільшувала ризик інфікування, особливо у чоловіків. Але з часом ризик зменшувався і коло причин звузилося, коли дослідники врахували такі фактори, як обрізання, сексуальна активність і попереднє інфікування Ad5.

Друге випробування, у місті Памбілі, ПАР, закрили майже через шість місяців, а 800 учасникам повідомили, що саме вони отримали – вакцину чи плацебо. Коли команда під керівництвом Ґленди Ґрей (Glenda Gray), педіатра з Університету Віватерсранду в Йоганнесбурзі, ПАР, проводила дослідження раніше того ж року, вона виявила, що з даної групи учасників 119 заразилися ВІЛ. Загалом, люди, які отримали вакцину, були значно більш схильні до зараження, аніж ті, хто отримав плацебо.

«Майже рік я намагалася знайти в цьому небіологічну причину»,— каже Ґрей. Але коли її команда врахувала різницю в біології та способі життя в учасників досліду, то виявила, що у вакцинованих все одно залишалася схильність до зараження ВІЛ. У окремому дослідженні біостатист Пітер Ґілберт (Peter Gilbert) з Науково-дослідного інституту раку ім. Фреда Гатчінсона (Fred Hutchinson Cancer Research Center — FHCRC) у Сієтлі, штат Вашингтон, проаналізував STEP та Памбільське випробування і виявив, що вакцина збільшує ризик інфекції на 41%.

Ґрей каже, що такі результати спантеличують, оскільки попередні пояснення більшого ризику інфекції, спостережені у випробуванні STEP, пов’язували із завеликою стимуляцією імунітету реципієнта, що робило його більш вразливим до ВІЛ.

 

Ризикована поведінка

Дехто з дослідників ставить під питання результати. Ден Берауч (Dan Barouch), вірусолог з Медичної школи «Beth Israel Deaconess Medical Center» в Бостоні, штат Масачусетс, висловлює свій сумнів у настільки великій різниці ризику інфекції, як зазначено у результатах Ґрей. Він каже, що результати важко інтерпретувати через те, що більшість пацієнтів заразилися ВІЛ після того, як дізналися, що отримали вакцину. Вакциновані люди можуть бути більш схильними до ризикованої сексуальної поведінки.

Гільдегунд Ертл (Hildegund Ertl), вакцинолог із Інституту Вістара в Філадельфії оцінила статистичний аналіз, який використали у обох дослідженнях, але, з її слів, залишається невідомим, чи дійсно ризик збільшився через вакцину.

Це питання залишається доволі важливим: у квітні Національний інститут охорони здоров’я США закрив третє клінічне випробування іншої вакцини на основі Ad5, а саме HVTN 505 [1]. Даних про те, що ця вакцина збільшувала ризик зараження ВІЛ немає, але дослідники планують ретельно вести вакцинованих учасників протягом наступних років, каже Ларрі Корі (Larry Corey), вірусолог з FHCRC, який очолює групу, що проводила це випробування і випробування STEP та Памбільське.

Зараз починаються клінічні випробування нових вакцин проти ВІЛ з використанням різних аденовірусів, і Ґрей каже, що їх треба проводити із великою обережністю. Її група почала клінічне випробування у ПАР, відштовхуючись від аналогічного, що проводилося у Тайланді. Військова програма дослідження ВІЛ США з Бетесди, штат Меріленд, виявила, що вакцина з фрагментами ВІЛ у поксвірусах зменшувала ризик зараження на 31% серед інфекцій ВІЛ у основного населення [2]. Ґрей і її колеги також продовжують досліджувати, що саме пішло неправильно у випробуваннях Ad5, щоб у майбутньому уникнути подібних помилок.

Автор: Сара Реардон

Адреса джерела: http://www.nature.com/news/hiv-vaccine-raised-infection-risk-1.13971

Джерело: Nature

 

Український науковий клуб

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter