10 Липня, 2017 09:52

Київський міський центр СНІДу отримав новітній препарат для лікування ВІЛ-позитивних пацієнтів

1 300 пацієнтів Київського міського центру СНІДу першими в Україні отримають новітній препарат долутегравір – його першу партію сьогодні було передано до клініки Фондом Олени Пінчук «АНТИСНІД». Брифінг, присвячений цій події, відбувся 10 липня. В ньому взяли участь Київський міський голова Віталій Кличко; засновниця Фонду «АНТИСНІД» Олена Пінчук; голова Координаційної Ради Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ, Дмитро Шерембей; директор Центру громадського здоров’я МОЗ України Наталя Нізова; глава офісу UNAIDS в Україні Яцек Тишко.
Київський міський центр СНІДу отримав новітній препарат для лікування ВІЛ-позитивних пацієнтів / Фонд Олени Пінчук

У 2017-1018 роках вперше в Східній Європі ВІЛ-позитивні пацієнти будуть отримувати антиретровірусну терапію за рахунок приватних коштів. Бюджет проекту – більше 6,5 мільйона гривень. Оператором закупівель став партнер фонду – Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ. Завдяки партнерській ініціативі, яку підтримав Фонд «АНТИСНІД», Україна отримала препарат шостого покоління для ВІЛ-позитивних людей за неймовірно низькою ціною – 170 доларів за річний курс. Це дозволить у два рази зменшити вартість лікування і вже в 2018 році без додаткових затрат удвічі збільшити кількість людей, які отримають доступ до терапії, яка рятує життя.

Цей препарат – значно більш ефективний і менш токсичний, аніж ті лікувальні засоби, що застосовуються сьогодні. Його необхідно приймати лише один раз на добу, що спрощує процес лікування та зменшує кількість людей, що можуть від нього відмовитися.

За оперативною інформацією Київського міського центру СНІДу за станом на 1 липня в Києві на обліку стоїть 12 323 пацієнта. 7 682 з них отримують антиретровірусну терапію.

Віталій Кличко, Київський міський голова: «6 квітня минулого року Київ доєднався до Паризької декларації – таким чином ми включилися в програму прискорення заходів у боротьбі зі СНІДом Fast-Track Cities. Також минулого року Київ вперше на міжнародній конференції Fast-Track Cities у Нью-Йорку, яку я відвідав, був представлений і владою столиці, і представниками громадських організацій. Одне з головних наших зобов’язань, яке ми взяли на себе у рамках програми Fast-Track Cities, – забезпечення достатньої кількості антиретровірусних препаратів для лікування пацієнтів з діагнозом ВІЛ/СНІД.

У 2017-му році додатково ще 5 тисяч ВІЛ-позитивних киян отримають безкоштовне лікування. Такі плани у столиці розроблені в процесі втілення стратегії 90 – 90 – 90. Вперше в рамках державно-приватного партнерства, у якості допомоги від благодійного Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД», Київ сьогодні отримав новітній препарат шостого покоління – долутегравір – для лікування перших 750 пацієнтів з ВІЛ-інфекцією у цьому році. І я вдячний нашим донорам та партнерам за допомогу та за те, що завдяки новому препарату багато людей матимуть можливість жити повноцінним життям та отримувати ефективну терапію».

Олена Пінчук, засновниця Фонду «АНТИСНІД»: «Сьогодні з гордістю можна сказати, що нарешті Україна має доступ до новітніх препаратів за найнижчими цінами в історії України. Вже цього тижня перший пацієнт почне лікування за новою схемою. Це означає, що хтось зможе повернутися на роботу, виховувати дітей, навчатися та будувати плани на майбутнє без остраху за своє життя. Я знаю, що цей препарат чекали не тільки пацієнти та їх рідні, але й лікарі. Адже тепер у їх арсеналі з'явився новий, ефективний інструмент для лікування та профілактики передачі ВІЛ. Якщо ми зможемо поставити всіх, хто цього потребує, на терапію, ми зупинимо епідемію СНІДу. Я радію, що ми разом з Мережею ЛЖВ змогли першими доставити цей препарат в Україну та дуже сподіваюсь, що скоро міжнародні донори та держава приєднаються до нас».

Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ: «Долутегравір не даремно називають “препаратом, який робить секс безпечним”. Так, сьогодні більшість нових випадків інфікування припадає на сексуальні контакти. Але завдяки новітній терапії, яка приходить в Україну, в нашій державі ні в кого не буде шансу захворіти ВІЛ через незахищений секс. Це не означає, що презервативи більше не потрібні, адже крім ВІЛ на світі існує безліч інших небезпечних інфекцій. Але це означає, що ВІЛ-позитивних людей, які можуть передати вірус, в нашій країні просто не буде».

Олександр Юрченко, головний лікар Київського міського центру СНІДу: «Ми як провідний медичний заклад у сфері лікування та профілактики ВІЛ/СНІДу в Києві й Україні готові підтримувати зусилля наших партнерів щодо впровадження найбільш сучасних та інноваційних підходів до лікування ВІЛ-інфекції. Ми активно готуємося до початку лікування долутегравіром. Воно буде проходити під контролем і в партнерстві з пацієнтськими організаціями. Тільки так у нас є шанс стримати епідемію».

Історія проекту

Фонд Олени Пінчук «АНТИСНІД» оголосив про старт нового проекту, завдяки якому було прискорено доступ українців до новітньої антиретровірусної терапії, в листопаді 2016 року.

У Східній Європі це перший прецедент участі приватного фонду в програмі лікування. Досі в Україні програма антиретровірусної терапії фінансувалася виключно за кошти державного бюджету та міжнародних організацій. Завдяки появі приватного партнера, в нашій державі вперше почалось лікування препаратом шостого покоління (до цього лікування проводилось препаратами четвертого покоління), а вартість лікування зменшилась удвічі.

На сьогодні Мережа ЛЖВ є одним з основних операторів лікування та закупівель, який зможе забезпечити найвигідніші умови для постачання препаратів. Відбір пацієнтів для цієї програми та їх лікування відбуватиметься на базі Київського міського центру СНІДу під громадським контролем пацієнтських організацій. Це будуть перші в Україні пацієнти, які почнуть лікування препаратом нового покоління – долутегравіром.

У листопаді 2015 року Європейське бюро ВОЗ випустило новий Глобальний посібник з ВІЛ-інфекції, спрямований на підвищення ефективності профілактики та лікування. Революційною зміною, оголошеною в цьому документі, стало положення про те, що АРТ варто призначити всім людям, які живуть з ВІЛ, незалежно від рівня клітин CD4. З цього моменту лікування стало трактуватися не просто як фактор, що позитивно впливає на профілактику, а як ефективний інструмент масової протидії епідемії. Згідно з експертними даними, одна людина, що живе з ВІЛ і не приймає терапію, за рік може інфікувати від двох осіб. Пацієнт, що приймає антиретровірусну терапію, стає абсолютно безпечним для оточуючих. Він не може інфікувати своїх партнерів, тому що концентрація вірусу в його крові різко падає. При регулярному прийомі препаратів, кров ВІЛ-позитивної людини стає буквальному сенсі цього слова чистою.

АРВ-терапія в Україні

На підконтрольній території України отримують лікування 81 773 людини. В тому числі 76 551 людина в закладах МОЗ, 2 947 в закладах Академії медичних наук та 2 275 в пенітенціарній системі. З них на гроші держбюджету – 30 926 осіб, за гроші Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом – 22 820, з гроші PEPFAR 15 752. Ще 2 275 людей приймають АРТ за гроші Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом в місцях позбавлення волі. До кінця 2017 року планується, що лікування будуть отримувати до 100 тисяч ВІЛ-позитивних пацієнтів.

За неофіційними даними додатково близько 11 тисяч осіб отримують лікування на непідконтрольних територіях через проект Глобального фонду по боротьбі за СНІДом.

У бюджеті 2017 року передбачено 684 мільйона гривень для закупівлі антиретровірусних препаратів (проти 252,8 мільйона в бюджеті на 2016 рік); 149 мільйонів гривень – для закупівлі виробів медичного призначення для діагностики ВІЛ (проти 101 мільйона гривень в бюджеті на 2016 рік).

СНІД в Україні

Україна залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живуть до 250 тисяч людей. І тільки кожен другий знає про свій діагноз – станом на 1 квітня 2017 року на обліку в Україні перебуває 135 414 ВІЛ-позитивних пацієнтів.

За п'ять місяців 2017 року в Україні за даними Центру громадського здоров'я МОЗ України було зареєстровано 7 490 нових випадків ВІЛ-інфекції (з них 1 085 дітей до 14 років). Всього з 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 304 914 нових випадків ВІЛ-інфекції, за цей час від СНІДу померло 42 987 осіб. Найбільш уражені регіони – це Дніпропетровська, Донецька, Київська, Миколаївська та Одеська області, а також Київ.

Починаючи з 2008 року, українці найчастіше інфікуються через незахищений секс. Якщо в 2005 році через сексуальні контакти інфікувалося 33 відсотки людей, у яких була виявлена ВІЛ-інфекція, то в 2012 році цей відсоток виріс до 51. Вперше більше половини нових випадків передачі ВІЛ-інфекції сталися через незахищений секс. У 2016 році цей показник склав 62 відсотки. Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні сьогодні реєструється у молодих людей від 15 до 30 років.

Київ і Fast-Track Cities

6 квітня 2016 року мер Києва Віталій Кличко підписав Паризьку декларацію Fast-Track Cities, присвячену активізації боротьбі з ВІЛ/СНІДом в мегаполісах. Київ приєднався до цієї ініціативи UNAIDS разом з 60 найбільшим містам світу. Церемонія відбулася в Київській міській адміністрації у присутності дипломатів та керівників українських і міжнародних організацій, які залучені в боротьбу зі СНІДом в Україні.

Декларація була ініційована та підписана мерами великих міст 1 грудня 2014 року, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, в Парижі. Вона спрямована на досягнення ініціативи Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу (UNAIDS) 90 – 90 – 90. Що означає: 90% людей, що живуть з ВІЛ, знають про свій статус; 90% людей, що знають про свій статус, отримують лікування; 90% людей, що отримують терапію, мають вірусне навантаження, яке неможливо визначити, та безпечні для суспільства. Крім того, учасники цієї програми оголосили про готовність прийти до нульової дискримінації людей, які живуть з ВІЛ, і зменшити кількість нових випадків ВІЛ.

Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом, (www.network.org.ua) – благодійна організація, створена ВІЛ-інфікованими людьми, яка реалізує національні та міжнародні програми з надання допомоги людям, що живуть з ВІЛ. Всеукраїнська мережа ЛЖВ є одним із основних реципієнтів гранту Глобального фонду з боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Одним із напрямків діяльності організації є розширення доступу ВІЛ-інфікованих людей до лікування, догляду та підтримки, а саме – до антиретровірусної терапії, яка дозволить продовжити та покращити якість життя людей, що живуть з ВІЛ.

За детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до Павла Пімінова, директора з комунікації Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД»: +380 44 490 4805, P.Piminov@antiaids.org. Фотогалерея
Відео

ТРК Украина

СТБ

ICTV
Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Матеріали по темі